Ekonomi

Almanya, güvenlik endişeleri nedeniyle Alman uydu şirketinin Çinli şirket tarafından devralınmasını engelledi

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) Alman hükümet çevrelerine dayandırdığı haberine göre, Alman Bakanlar Kurulu, Alman uydu şirketi KLEO Connect’in Çinli bir şirket tarafından devralınmasına “güvenlik kaygıları” nedeniyle onay vermedi.

Almanya Ekonomive İklim Koruma Bakanlığı, Alman Bakanlar Konseyi’ne, şu anda şirketin yüzde 53’üne sahip olan Shanghai Spacecom Satellite Technology’nin Alman şirketi EightyLeo’nun yüzde 45’lik azınlık hissesini satın almasının yasaklanmasını teklif etmişti.

Bakanlığa göre uydu şirketinin Çin tarafından satın alınması Almanya’da kamu düzenini ve güvenliğini tehlikeye atacak.

KLEO Connect, Amerikalı milyarder Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX’in Starlink projesine benzer şekilde 2028 yılına kadar 300’den fazla uydudan oluşan bir uzay ağı kurmak için çalışıyor.

Kasım 2022’de Alman hükümeti, Dortmund merkezli Elmos’un çip fabrikasının Çinli bir yatırımcı tarafından satın alınmasını “ulusal güvenlik ve hassas teknoloji bilgilerinin Çin’in eline geçmesi” endişesini gerekçe göstererek engelledi.

Buna rağmen Almanya, Ekim 2022’de Hamburg’un en büyük limanının hisselerinin bir kısmının Çin merkezli nakliye şirketi Cosco’ya satışını onayladı. Cosco’nun yüzde 35’lik hisse satın alma teklifinin yüzde 24,9’a düşürülerek satışının onaylanması dikkat çekti.

haberselcuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu