Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,66 yükselişle 4.906,4 puandan başladı. 

Endeks, geçen hafta 4.463,5 – 4.939,73 puan aralığında hareket ettikten sonra haftayı %7,7 yükselişle 4.874,34 puandan kapattı. 

Borsa İstanbul haftaya müspet başlarken sabah seansının birinci dakikalarında mineral eserleri, bilgi teknolojileri, kobi ve faktoring, güne %2,5’in üzerinde yükselişle başladı. 

Kimyasal, petrol ve plastik bölümü, güne %1,5 oranında düşüşle başlarken sınai, hafif satıcılı bir görünüme sahipti. Bankalar, güne %1’in üzerinde kısmi yükselişle başladı. Holding ve inşaat dalı ise %2’ye yakın artışa sahipti. 

BIST 100 endeksine dahil paylar arasında SMRTG, tavan fiyatından güne başlarken en çok kazandıran pay oldu. Ardından AKFGY), SARKY ve RTALB geldi. 

SASA ve HEKTS ise günün birinci dakikalarında %5’i bulan bedel kaybıyla endekste güne en çok düşüşle başlayan paylar oldu. SASA, şu an 123 TL’den süreç görürken HEKTS, negatif açılış sonrası 33 TL’den alıcı buluyor. IPEKE) ve VERUS ise bu iki payın akabinde en çok düşen paylar oldu. 

Borsa İstanbul genelinde ALFAS, tavan serisine devam ederken PRKMEAKCNSPAPIL, güne en yüksek bedel artışıyla başlayan öbür paylar oldu. An itibarıyla MIATKPNLSNKUVVA, borsa genelinde en çok düşüş gören hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında hafta sonu Çin’de yaşanan olaylar, global piyasaları etkilemeye devam ediyor. Asya endeksleri, haftanın birinci gününde ekside hareket etti. ABD borsaları, geçen haftayı karışık seyirde kapattı. Dow Jones %0,45 yükselirken Nasdaq %0,52 düştü. S&P 500 endeksi ise yatay bir kapanış gördü. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupalı vadeli endeksleri ekside hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu