Haber

Hasan Nasrallah: Ayn al-Halwa’daki çatışmalardan Hizbullah sorumlu değil

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hassan Nasrallah, Filistin’in en büyük mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da 6 gündür devam eden çatışmalarla yakın ve uzak temaslarının olmadığını söyledi. aksine tarafları uzlaştırmaya çalıştılar.

Partisinin video konferans yöntemiyle düzenlediği programa katılan Nasrallah, 29 Temmuz’dan bu yana Ayn el Helva’da yaşanan çatışmalara değindi.

4 Ağustos 2020’de Beyrut limanındaki patlamadan Hizbullah’ı sorumlu tutan Nasrallah, aynı medyanın kendisini Ayn Helvası ile suçladığını savundu, bunların gereksiz olduğunu söyledi.

Nasrallah, “Ayn Helva’daki yakın veya uzak çatışmalardan biz sorumlu değiliz. Biz bu çatışmaya karşıyız ve analiz çalışması yapıyoruz” dedi. söz konusu.

Hizbullah lideri, ilgili tüm tarafları çatışmayı durdurmaya çağırdığını yineledi.

Lübnan medyasındaki iddialar

Muhalif basında İran destekli Hizbullah ve Lübnan’daki müttefiklerine yönelik çıkan haberlerde, Ayn Helva’daki çatışmaların arkasında Hizbullah’ın olduğu iddia edildi.

Haberde, Hizbullah’ın Lübnan’daki kamplarda etkili olan Fetih Hareketi’nin gücünü kırmak için diğer Filistinli grupları desteklediği iddia edildi.

Aralarında Fetih Hareketi’nin de bulunduğu Filistin kümelerinin ortasında, Lübnan’daki en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn el-Helva’da 29 Temmuz’dan bu yana çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğuyla 31 Temmuz’da kamptaki Filistinli grupların ortasında ateşkese varıldığı açıklandı. Buna rağmen taraflar arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.???????

yesilhisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu