Ekonomi

Nijerya Hükümeti Madencilik Sektörünü Düzenlemek İçin Halka Açık Bir Şirket Kurmayı Planlıyor

Nijerya hükümeti, madencilik sektörünü düzenlemek ve yerel işletmelere finansman sağlamak amacıyla halka açık bir şirket kurmayı planlıyor.

Nijerya Katı Maden Bakanı Dele Alake, madencilik bölümünde atılacak adımlara ilişkin başkent Abuja’da basın toplantısı düzenledi.

Alake, hükümetin madencilik branşını düzenlemek ve yerel işletmelere finansman sağlamak için halka açık bir şirket kurulmasını önerdiğini belirtti.

Bu şirketin dünya çapındaki büyük çokuluslu şirketlerle ortaklık-yatırım anlaşmaları arayacağını ve garanti edeceğini belirten Alake, kurumun “madencilik sektörüne büyük doğrudan yabancı yatırım” sağlamayı hedefleyeceğini söyledi.

Alake, halka açık şirketin ülkenin altın, kömür, kireçtaşı, bitüm, kurşun, demir cevheri ve barit gibi temel emtialarının geliştirilmesine odaklanacağını belirtti.

Madencilik sektörünün ülkeye doğrudan yabancı yatırım çekerek ekonomiye en az yüzde 50 katkı sağlayacağını kaydeden Alake, yasa dışı maden çıkaran tüm madencilere bölgeleri boşaltmaları için 30 günlük ültimatom verdi.

Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Nijerya’da, aralarında altın, çinko, lityum ve demir cevherinin de bulunduğu büyük miktarda işlenmemiş metal yatakları bulunuyor ve madencilik sürecinin neredeyse tamamı küçük ölçekli işletmeler tarafından gerçekleştiriliyor.

Nijerya hükümeti, altın, değerli taşlar ve diğer madenlerin yurt içinde işlenmesi için inşa edilen 6 tesisin tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu