Ekonomi

Bakan Derya Yanık: “Engelsiz yaşam tüm vatandaşlarımızın en temel insan haklarından biridir”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla ‘Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi’ düzenlendi. Bakan Yanık açılış konuşmasında, “Toplumsal gelişmenin anahtarı, kapsayıcı ve kimseyi dışlamayan bir anlayıştır. Bu anlamda herhangi bir ayrımcılık yaşamamak temel önceliğimizdir. Toplumun her kesimi kendini güvende ve güvende hissetmelidir. toplumun her bireyi fırsatlar açısından eşit fırsatlara sahip olmalıdır.”

‘Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi’ EYAF EXPO 2022, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl 12. kez kapılarını İstanbul Fuar Merkezi’nde açtı. 200 firma ve kurumun katılımıyla gerçekleştirilen fuarda engellilerin hayatını kolaylaştıracak son teknoloji eserler sergileniyor. Ulusal ve uluslararası ölçekte lider firmalar, kamu ve özel kuruluşlarla bir araya gelerek ‘Engelsiz Yaşamak’ konusunda işbirliklerini geliştirme fırsatı buluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirilen Manisiz Uzun Ömür Fuarı ve Farkındalık Tepesi, açılış konuşmaları ve kurdele bölümü ile başladı. Bakan Yanık yaptığı konuşmada, “Toplumsal gelişmenin anahtarı, kapsayıcı ve kimseyi dışlamayan bir anlayıştır. Bu anlamda herhangi bir ayrımcılık yaşamamak temel önceliğimizdir. Toplumun her kesimi kendini güvende ve güvende hissetmelidir. toplumun her ferdi fırsat bakımından eşit fırsatlara sahip olmalıdır.”

“Engelsiz yaşam tüm vatandaşlarımızın en temel insan haklarından biridir”

Bakan Yanık, “Engelli ve yaşlıların sosyal hayata tam, bağımsız ve aktif olarak katılmaları için ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyetlerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu çalışmalara katkı sağlayacak her faaliyeti değerli görüyoruz. Bu nedenle Manisiz Life Fair’in bizim için farklı bir bedeli var.Geliştirilen politikalar, ne yazık ki verilen hizmetler bu kavramlar çerçevesinde başarıya ulaşmadığı sürece toplumsal fayda üretemiyor maalesef.Yaşadığımız zorlukları en aza indirmeyi hatta ortadan kaldırmayı zorunlu görüyoruz. Vatandaşların mümkünse hayatın akışı içinde karşılaştıkları. Manisiz bir yaşam tüm vatandaşlarımızın en temel insan haklarından biridir.” Spordan kültür sanata, seyahatten dijitale tüm hizmet ve mekanların erişilebilir olması platformlar, farklı bir değere sahiptir. Adil, hak temelli ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan niteliklerle üretilen sosyal hizmetlerimizin sunumunda da erişilebilir olması amaçlanmaktadır.”

Erişilebilirliği sadece engelli vatandaşlar için değil, yaşlı ve hasta vatandaşlar, hamileler ve bebekler için de vazgeçilmez özelliklerden biri olarak gördüklerini kaydeden Bakan Yanık, şöyle konuştu: Erişilebilirlik de geçici veya kalıcı bir ihtiyaç. Bu açıdan bakıldığında erişilebilirliği yüksek olan tüm alanların, toplumun her kesimi için konforlu yaşam alanları anlamına geldiğini açıkça söyleyebiliriz. Konforlu yaşam alanları, sosyalleşmeyi artırarak toplumların sağlıklı ve verimli gelişmesine katkı sağlar. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, insan odaklı ve hak temelli politikalarla vatandaşlarımızın önündeki tüm hukuki, sosyal ve fiziki sorunları ortadan kaldırmaya kararlıyız” dedi.

Fuarda bir konuşma yapan EYAF EXPO temsilcisi Alper Okyar, “Fuarımız manisiz bir yaşam organizasyonudur. Fuarımızda tüm engellilere yönelik son teknoloji eserler sergilenmektedir. Bu branşta ithalatımız azaldı, ithalatımız azaldı. firmalar daha çok üretime odaklandı. Sektörümüzdeki üretici sayısı oldukça arttı. Fuarda 105 bağımsız stant daha var. Herkesi fuara bekliyoruz” dedi.

“Merdiven tırmanma cihazları üretiyoruz”

Fuara katılan firmanın temsilcisi Mehmet Muslu geliştirdikleri ürünleri anlattı. Muslu, “Merdiven çıkma aparatları üretiyoruz. Engellilerin ulaşımını sağlayan portatif çözümler de üretiyoruz. Yaptığımız işler tamamen yerli ve milli. Türkiye’de yaklaşık 7 yıldır merdiven çıkma aparatları üretiyoruz. Merdiven çıkma aparatları kullanılmaktadır. Yapısal sorunu olan binalara ulaşmak için.Tamamen merdiven çıkma cihazıdır.Cihazın 1 saat tırmanma bataryası vardır. Yedek pilleri var, 5 binin üzerinde kullanıcımız var. Toplu kullanım alanlarında da kullanılmaktadır. Kullanıcılarımız bu cihazdan memnun” dedi.

Fuara katılan bir diğer firmanın temsilcisi Serkan Yeşiltaş, Türk-Yunan ortaklığında bir mühendislik çalışması yürüttüklerini belirterek, “Yenilikçi bir çalışma geliştirdik. Çalışmamız simülasyon cihazı. Cihaz vücut yapılarına göre şekil alıyor. engelli bireyleri belirliyor ve en uygun durumu belirliyor.” Sandalye kullanıyormuş gibi bir sürüş var. İlk olarak Almanya’daki fuarda tanıttık. İkincisi, burada tanıtımını yapıyoruz. Cihazımız engelliler için gerçek bir duruş sağlamaktadır. Çalışma büyük beğeni topladı. Birçok ülkeye gönderildi” dedi.

Fuarda felçli ve yarı felçli bireylerin telefon, bilgisayar ve televizyon kullanmasını sağlayacak ürünler sergileniyor.

Firma yetkilisi Gözde Gülbaş, geliştirdikleri ürünle ilgili olarak, “Biz felçli ve yarı felçli kas ve eklem problemi olan bireylerin telefon, televizyon ve bilgisayar kullanmasını sağlıyoruz. Asıl sorunun teknolojide olduğunu düşünüyoruz. Telefon yapabiliriz. , bilgisayara ve televizyona uyumlu olan cihaz takılarak rahatlıkla kullanılıyor. “Çalışmalarımız 3 aydır piyasada. 50’ye yakın kullanıcıya ulaşıyoruz. Teknolojideki engelleri kaldıracağız, önce konuşacağız, sonra yürüyeceğiz ve sonra da projelerimizi yürütmek için hayata geçireceğiz” dedi.

Fuarda sergiledikleri ürünleri anlatan Erdinç İşler, “Kas hastalığı olan çocuklarımız için ürünlerimizi geliştiriyoruz. Yürüyemeyen kas hastalığı olan bireylerin, özellikle SMA’lı grubun kaslarını geliştirebiliyoruz. Boyununu tutamayan çocuklar için boyunluk. Yürüme yeteneğini geliştirecek aparatlarımızı velilerle birlikte sergiliyoruz. Türkiye’de üreterek hem bölüme hem de vatandaşlarımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Fuar 4 Aralık’a kadar devam edecek. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu