Haber

Emine Erdoğan: Bağcılar Belediyesi’nin tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Manisiz Dünya Dostu Festivali, Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Daha fazla engelliyi hayatın her alanında değer yaratan bağımsız bireyler olarak görmeyi umduğunu belirten Erdoğan, “Avrupa’nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden birini kuran Bağcılar Belediyesi’ni bu vesileyle kutluyorum. , tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum.” .

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Bağcılar Belediyesi tarafından bugün 2. Manisiz Dünya Dostu Festivali düzenlendi. Engelliler için Feyzullah Kıyıklık Sarayı’nda gerçekleştirilen programda; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da konuk oldu. Engellilerden oluşan Diyarbakır Halk Oyunları Ekibi, Erdoğan’ı folklor gösterisi ile karşıladı.

En büyük dezavantajı ön yargıdır.

Tanıtım filminin yayınlanmasının ardından programda konuşan Erdoğan, “Bağcılar Belediyesi’nin ikincisini düzenlediği dünya dostu festivalde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Güçlü toplumlar, tüm vatandaşlarına potansiyellerini gerçekleştirmeleri için gerekli koşulları sağlayabilen toplumlardır. Tüm vatandaşlarını sosyal hayata dahil edemeyen bir toplum engellidir. Sosyal engellerimizi ortadan kaldırmak, önce eksikliklerimizin farkına varmak ve ardından bunları ortadan kaldırmak için birlikte çalışmakla mümkün olabilir. Bugün ülkemizde engellilerin önündeki en büyük engel ön yargılardır. Önyargıların yarattığı engelleri ancak birlik olarak ve başarı örneklerini çoğaltarak aşabiliriz. Uluslararası başarılarına tanık olduğumuz sporcularımız ve sanatçılarımız, gençlerimizin ihtiyaç duyduğu rol model ve ülkemizin gurur kaynaklarıdır. Bunun bir örneği olarak geçtiğimiz günlerde ampute futbol takımımız manileri aşarak dünya şampiyonu oldu. Ve ön yargıları yıkmak için değerli bir adım attı. Bu vesileyle geleceği inşa eden engelli gençlerimize yeterince emek verilirse her şeyin mümkün olduğunu gösterdiler.”

Bu tür prosedürel programların varlığı çok değerlidir.

Engellilerin toplumsal hayata tam katılımını sağlamak, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla son 20 yılda ülkemizde çok değerli adımlar atıldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: : Erişilebilirlik ilkesiyle tasarlanan mekanlar ve teknolojilerle hep birlikte olumsuzlukların üstesinden geleceğiz. Engelli bireylerimizi iş yerinde, sokakta, kamuda ve özel sektörde daha çok, pahalıya üreten bağımsız insanlar olarak görmeyi temenni ediyorum. Bu vesileyle Avrupa’nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden birini inşa eden Bağcılar Belediyesi’ni tebrik eder, tüm belediyelerimize örnek olmasını dilerim. Her bireyle bağ kurabilen, kabalıktan çok insanı merkeze alan bir toplum bilincini yaymayı amaçlayan bu tarz programların varlığı çok ama çok değerli. Başta Bağcılar Belediyemiz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Engelliler ve aileleri en önde gelen bireyler haline gelmiştir.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, engellilerin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerle ilgili çalışmaları, hem belediyemizin hem de devletimizin gayretleriyle öne çıkan isimler haline geldi. Engelli köşkümüz 2011 yılında sizlerin katılımıyla hizmete açılmıştır. 11 yılda büyük adımlar attı. Burada engelli bireylerimizin sadece hayata katılmaları için değil, hayatın önde gelen bireyinin yanında olmaları için de büyük hizmetler verildi. Mevcut çalışmalarımızın kalitesini daha da artırmak için çalışıyoruz. Ülkemizdeki engelli ailelerimiz ve engelli bireylerimizle birlikte burada yürütülen süreçlerin daha da ileriye ve daha iyi noktalara gelinmesine vesile olmasını temenni ediyorum.” Konuşmanın ardından Özdemir, Erdoğan’a özel bir tablo hediye etti.

Başarılı kursiyer ve sporcular ödüllendirildi

Programda “Engelsiz Üniversite” projesinde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Öte yandan festival kapsamında; Boccia, tekerlekli sandalye basketbolu, okçuluk, buhar, bilek güreşi, akıl ve strateji oyunları olmak üzere 6 branşta gerçekleştirilen müsabakalarda şampiyonlara madalyaları verildi. Erdoğan, atölyeleri gezdikten sonra kursiyerlerin çalışmalarını yerinde izleyerek tebrik etti.

Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndaki ‘Herkes Hayat Dolu’ adlı fotoğraf standını ziyaret eden Erdoğan, etkinlik sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu